Pīpes piepildīšana

Uzsākot Pīpes pamatu rakstu sēriju, gribētos parunāt par pīpes piepildīšanu ar tabaku. Tātad, tu esi nopircis savu pirmo pīpi un tabakas maisījuma bundžiņu (vai paciņu) un esi gatavs sākt baudīt pīpēšanas prieku. Liekas – kas varētu būt vienkāršāks, sabāz pīpē tabaku un piemet tai uguni. Jā, pamatā tas tā arī ir, bet ir dažas nianses šajā procesā, kas ietekmē veidu kādā pīpe tiek piepildīta un cik baudāma būs pīpēšana.

Pirms piepildi pīpi

Pirmkārt, novērtē tabakas griezuma veidu. Parasti tabakas maisījumi pieejami šādos veidos: brīvā tabaka (loose cut tobacco) – ribbon cut, shag cut, cross cut, cube cut; presētā tabaka (presed tobacco) – curly cut vai monētas, fleiki, drupinātie fleiki, virve (rope) un kubs (plug). Populārākie brīvās tabakas veidi ir ribbon cut, bet presētās tabakas – fleiki. Var būt arī jaukta tipa maisījumi, kur, piemēram, ir gan ribbon cut tabaka, gan drupinatie fleika gabaliņi.

Flake cut tobacco
Fleika tipa tabaka
ribbon-cut-tobacco
Ribbon cut tabakas maisījums

Otrs svarīgākais – mitruma līmenis. Tabaka nedrīkst būs ne par mitru, ne par sausu. Ja tabaka būs par mitru, to būs grūtāk aizpīpēt un tā nepārtraukti dzisīs. Arī ļoti iespējams tā var “iekost mēlē” no tvaika un ķimikālijām, ko tas rada. Ja tabaka būs par sausu, tā degs ātri un karsti. Tas var novest pie izdedzinātas pīpes vai plaisāšanas, kā arī var apdedzināt mēli. Abos iepriekšminētajos gadījumos nekādas baudas no pīpēšanas nebūs.

Lai pārbaudītu vai tabakas mitruma līmenis ir atbilstošs, paņem nedaudz tabakas pirkstu galos un saspied. Ja, tagad atlaižot tabaku vaļā, tā vēljoprojām ir salipusi kopā – tā ir par mitru. Ja tabaka ir trausla un birstoša – tā ir par sausu. Ideālajā gadījumā tai jābūt atsperīgai un jānokrīt bez salipušiem kumšķiem. Ir daudz grūtāk noteikt presētās tabakas mitruma līmeni, jo tās īsti nevar paņemt pirkstu galos un saspiest. Šajā gadījumā atliek paļauties uz intuīciju.

Pēc visa šī ievada, beidzot nonākam līdz pīpes piepildīšanai ar tabaku.

Piepildīšana ar brīvo tabaku

Brīvajai tabakai eksistē divi pamatveidi kā piepildīt pīpi ar tabaku – slāņveida piepildīšana un Franka jeb Vācu metode.

Slāņveida pīpes piepildīšana ir vienkāršākā metode. Pamatā, tu piepildi pīpi ar tabaku trīs slāņos. Pirmo slāni vienkārši ieber tabaku pīpē līdz augšai un nospied to līdz pusei. Šim var izmantot gan stampiņu (pīpes kompanjons) vai arī vienkārši ar pirkstu. Nākamo slāni arī ieber līdz augšai un nospiež līdz pīpe ir par divām trešdaļām pilna. Pēdējam slānim paņem šķipsnu tabakas un nospiež nedaudz stingrāk līdz pīpe pilna. Tabakas virsmai jābūt elastīgai un atsperīgai. Vienmēr pārbaudi vilkmi, tā nedrīkst būt pārāk cieša. Pēc sajūtām tā varētu būt līdzīga, kā caur salmiņu dzerot kokteili. Ja tabaku iepildītu vienā piegājienā, tad apakšējā tabaka būtu pārāk blīva un tas ietekmētu pīpēšanas baudu.

Tā saukto Franka jeb Vācu metodi 2004. gadā demonstrēja kāds Ahims Franks. Viņš apgalvoja, ka šī pīpes piepildīšanas metode veicina vēsāku dūmu un vienmērīgāku degšanu pīpējot, kā arī ir nepieciešams mazāk reižu aizpīpēt. Pamatā, tabaka tiek iebirdināta līdz pīpes augšai, tad paņem tabakas kušķi un uzliek uz pīpes, pieturot ar īkšķi. Tad šis tabakas kušķis, pieliekot spēku tikai uz pīpes malām, tiek “iemasēts” pīpē. Internetā ir pieejami vairāki video, kas demonstrē šo metodi. Šeit var atrast trīsdaļīgu video, kur savu metodi demonstrē pats Ahims Franks.

Piepildīšana ar presēto tabaku

Presētai tabakai ir trīs pamatmetodes, par kurām es zinu (lūdzu padalies, ja zini vairāk metodes): V-veida ielocīšana, Z-veida ielocīšana un drupināšana. Pēdējai metodei presētā tabaka tiek sadrupināta un tad var izmantot jebkuru no augstāk aprakstītajām metodēm brīvajai tabakai.

Sākšu ar pašu vienkāršāko – drupināšanu. Kā saka – nosaukums izsaka būtību. Paņem fleika gabalu, saloka uz pusēm un viegli starp plaukstām saberzē jeb sadrupina. Tas arī viss.

Pārējās abas metodes ir ļoti līdzīgas. Atšķirība ir tikai tajā, kādā veidā saloka fleiku – vai tas ir divās daļās (V-veids), vai trīs daļās (Z-veids).

Šī metode ir sekojoša: paņem veselu fleiku, saloka vai nu uz pusēm vai trīs daļās, sarullē un iepilda pīpē. Atslēga ir fleiku salocīt tā, lai “šķiedras” virziens būtu vertikāls. Tas palīdzēs pīpēšanas procesā pret pīpes izdzišanu. Vai fleiku salocīt uz pusēm vai trīs daļās, izvēlas atkarībā no fleika lieluma un pīpes galviņas lieluma.

Pīpējot presēto tabaku, es parasti izmantoju ielocīšanas metodes, īpaši kad esmu ārā un to ļauj fleika blīvums. Tādā veidā ir mazāka iespēja izdedzināt pīpi vējainā laikā. Arī pīpēšana ir vēsāka un patīkamāka. Ja fleiks ir ļoti biezs un blīvs, es parsti to sadrupinu.

Tas arī lielos vilcienos viss. Ja liekas, ka esmu kaut ko piemirsis vai arī zini kādu pīpes piepildīšanas metodi, kuru neesmu pieminējis vai arī ir jautājumi – lūdzu dod ziņu.