Piedzīvojumi būdiņā

Vārds bothy ir cēlies no 18. gadsimta skotu vārda both/bothan (vēlāk angļu booth), kas apzīmē nelielu būdu vai vasarnīcu saimniecības strādnieku izmitināšanai vai ko izmanto kā kalnu patvērumu. Šis vārds vēl joprojām tiek plaši izmantots Skotijā, kur šīs būdas ir diezgan izplatītas.

Liela daļa no šīm būdām atrodas uz privātās zemes, bet ir arī dažas, kuras apsaimnieko MBA (Mountain Bothies Association), kas ir brīvprātīga organizācija. Tās tiek, pamatā, izmantotas tūrismam, kā bezmaksas apmešanās vietas, lai pasargātos no liela vēja un stiprām lietavām.

John Allan / Coire Fionnaraich Bothy

Eksistē rakstīti un nerakstīti likumi, kas jāievēro, ja izmantojat šādu apmešanās vietu, piemēram, vienmēr atstājiet būdiņu tīru un kārtīgu un ar sausu iekuru nākamajiem viesiem. Parasti šīs būdiņas ir ļoti pieticīgas ērtību ziņā, un tajās nav ne tualetes, ne ūdens apgādes. Lai arī kā, bet lielākajā vairumā gadījumu tās parasti tika celtas tuvu upei vai strautam, tādēļ tīrs ūdens ir vienmēr pie rokas.

Kāds sakars būdai ar tabaku?

Sāksim ar to, ka šis ir Virdžīnijas un Latakijas tabaku maisījums, kuru ir radījis Samuel Gawith sadarbībā ar Kearvaig Pipe Club.

Samuel Gawith ir viens no senākajiem un tradīcijām bagātākajiem pīpju tabakas ražotājiem ne tikai Skotijā, kur tas dibināts, bet arī visā pasaulē. Senākās tā receptes sniedzas līdz pat 1790. gadam.

Savukārt Kearvaig Pipe Club tika dibināts 2012. gada augustā Kearvaigas būdiņā (Bothy), kas atrodas Skotijas maģiskajā un attālajā ziemeļu krastā netālu no Cape Wrath. Sākotnēji tas apvienoja domu biedrus no Skotijas, Anglijas un Velsas. Taču, nu jau tas ietver arī biedrus no Austrālijas, Beļģijas, Kanādas, Vācijas, Itālijas, Nīderlandes, ASV, Spānijas un Venecuēlas. Kluba devīze ir “Attālums var atdalīt mūsu biedrus, taču viņi ir briāra brālības sastāvdaļa, kurus vieno mīlestība uz savvaļas vietām, attālām rudimentārām patversmēm un, protams, pīpēm.”

Par to, kapēc radās tieši šāds tabakas nosaukums, jāpateicas Bobam Gregorijam, kas ir Samuel Gawith izpilddirektors. “Šī mazā mājiņa mani kādreiz izglāba no nepatīkamas situācijas,” stāsta Bobs. “Pirms daudziem gadiem ar tēvu divas naktis pavadīju Kērngormas kalnos mitrā, aukstā un vējainā laikā. Mans tēvs bija izmežģījis kāju un tik tikko varēja staigāt. Mūsu veiksme bija Corar Bothy, kura negaisa laikā sniedza mums patvērumu.” Tabakas nosaukums Bothy Flake ir kā pateicība šīm mazajām būdiņām.

Kas atrodas bundžiņā?

Kā jau minēju iepriekš, šis tabakas maisījums sastāv no Virdžīnijas un Latakijas tabakām. Virdžīnījas tabaka ir nedaudz noturēta presētā stāvoklī, savukārt Latakijas tabaka nāk no Kipras, kas tai piedod nedaudz asāku koka/dūmakas aromātu, nekā Sīrijas Latakijas tabaka.

Pēc ražotāja teiktā, šis tabakas maisījums ir aromatizēts ar Highland single malt skotu viskija aromātu. Tas nav pārāk izteikts vai uzbāzīgs, jo ir knapi pamanāms šī maisījuma smaržas buķetē, taču tas piedod tādu kā saldskābu iesala garšu, kas labi sasaista kopā Virdžīnijas saldumu ar Latakijas dūmaino aromātu.

Tabaka bundžiņā ir ļoti mitra, kas ir tradicionāli Samuel Gawith maisījumiem. Fleiku plāksnītes ir ļoti blīvas, kas neļauj to vienkārši salocīt un ievietot pīpē. Šo fleiku nepieciešams sadrupināt, taču dēļ lielās mitruma pakāpes, to ir grūti izdarīt. Tādēļ nepieciešams fleiku atstāt uz stundu ārpus bundžiņas uz kāda papīra strēmeles, lai tas nožūst.

Tabaka aizdegas pietiekami viegli, taču ir nepieciešams vairākas reizes to aizdedzināt no jauna, jo tā reizi pa reizei nodziest. Tas varētu arī būt saistīts ar augsto mitruma pakāpi.

Sākumā garša ir izteikti salda, ko sniedz Virdžīnijas tabaka, bet ar devu pikantuma, ko sniedz Latakijas tabaka. Kad pīpe ir sasniegusi pusi no apjoma, garšā vairāk sajūtamas iesala notis, ne pārāk izteikti, bet tās ir sajūtamas un Latakijas tabaka paliek nedaudz aizmugurē. Taču garša saglabā savu interesanto sarežģītību. Pīpēšanas gaitā garšas uzsvars nemitīgi mainās no saldenās Virdžīnijas uz pikanto Latakiju, garša paliek krēmīgāka.

Secinājumi

Šis ir ļoti unikāls maisījums, to nevarētu kategorizēt, kā angļu tipa maisījumu, lai gan tas satur Latakijas tabaku. Kā arī to nevar kategorizēt kā aromātisko maisījumu, lai gan tas satur viskija aromātu. Garša ir pietiekami sarežģīta un dinamiska. Man šis maisījums ļoti iet pie sirds. Iesaku to visiem, kam patīk angļu tipa tabakas un sarežģītas garšas buķetes.

Stiprums: ★★★★
Aromatizētājs: ★★
Garša: ★★★★★
Mans novērtējums: ★★★★★